Özgür Özel: Bir siyasi kumpasla karşı karşıyayız

31 Mart seçimlerine sayılı gündeler kala CHP, İstanbul il başkanlığı binasının satışına ilişkin görüntüler, Burcu Köksal’ın açıklamaları, İYİ Parti ABB adayı Cengiz Topel Yıldırım hakkındaki iddialar gibi pek çok başlıkla gündemde.

Sözcü yazarı İsmail Saymaz’ın sorularını yanıtlayan CHP Genel Başkanı Özgür Özel, “Bir siyasi kumpasla karşı karşıyayız” dedi.

Özel’in gündemdeki sorulara ilişkin verdiği yanıtlardan bazıları şöyle:

‘GÖRÜNTÜLERİN BUGÜNMÜŞ GİBİ KULLANIŞMASI AHLAKSIZLIK’

– Günlerdir İstanbul il binasının satın alınışına ilişkin kamera görüntüleri izliyoruz.

“AK Parti en iyi bildiği işi yapıyor. Yine kumpasla karşı karşıyayız. Video ile kurulmuş bir kumpas var. Dört buçuk yıl önce çekilmiş, hukuka aykırı olarak kaydedilmiş, şantaj amacıyla kullanılmış görüntüler siyasi kumpasa alet ediliyor.

Dün (Önceki gün) Erdoğan’ı duyduğumda inanamadım. Dedim ki, “Bu filmi daha önce görmüştük.”

14 Mayıs’ta sahte video yaptırmıştı. Siyaseten üstünde tepindi. Oysa montajdı. Burada eski videoyu servis ettiriyor. Seçime veya kurultaya dairmiş gibi kullanmaya çalışıyor. Sahte video yaptırmakla aynı ahlakın ürünü.

Ben videoyu gördüğümde sadece bir kişi görünüyordu ve etrafı buzlanmıştı. Tarih yoktu. Dedim ki ‘Orijinalini bulun, buzladıklarına göre çarpıtma var.’ İlk tweetler şöyleydi: ‘Kurultayda para sayma görüntüleri…’ Tarihin 2019, yerin avukat bürosu olduğu ortaya çıktı. Belli ki yasa dışı bir iş yapılmıyor. Herkesin bildiği bir işlem tamamlanıyor. Özellikle büroda teslim edilmesi istenmiş. İlk günden kurgulanmış bir kumpas olduğu anlaşılıyor.

Soruşturmadan memnunuz. Enine boyuna ortaya çıksın.

– Siz ne zaman suç duyurusunda bulundunuz?

Ertesi gün. Çünkü bizim arkadaşlara şantaj olarak kullanmışlar. “Elimizde para sayma görüntüleriniz var” diye.

– Ne zaman?

Bir yıl kadar önce.

Benim açımdan durum şu: Benim dönemim değil, şu anki il başkanımızın dönemi değil. İl başkanlığımız değil, CHP’ye ait bir yer değil. Yapılan iş, son derece iyi niyetle yapılmış. Ama meseleyi kurultay diye yansıtmalarının sebebi, partinin içini karıştırmak. CHP’yi kirli görüntülerin içindeymiş gibi gösteren, baştan aşağıya planlamış bir kumpas.

– CHP’liler neden usule aykırı olarak elden para vermişler?

Gayrimenkul alışverişinde satanın kurallarına uyuluyor. Yoksa satmıyor. Diyor ki “Şu kadarını nakit olarak vereceksiniz.” İstenen bir binayı kaçırmamak için satıcının talebine uyulmuş.

Yasaya aykırı bir mevzu yok. Bağışların nasıl toplandığı sorulduğunda Anayasa Mahkemesi gelip görür.

‘ALTINOK’UN MAL VARLIĞINI GÖRÜNCE ALLAH ALLAH DEDİM’

– Turgut Altınok’un mal varlığını gördünüz mü?

“Gördüm. Dillere destan. ‘Mülk Allah’ındır’ diyordu ya. Bugüne kadar Allah biliyordu. Bugünden itibaren biz de biliyoruz. Allah Allah dedim ben görünce. (Gülüyor)

‘Niye söylemiyor acaba’ demiştik. Turgut Bey’in mal varlığına bakınca anladık.

ETİMESGUT’U, ÇANKAYA’YI, MAMAK’I İSTEDİ

– İyi Parti adayı Cengiz Topel Yıldırım sizden bir şey istedi mi?

İstedi. Aylin Nazlıaka kanalıyla Etimesgut’u istedi. O sırada biz Erdal Beşikçoğlu’na aday göstermiştik.

– Yüz yüzeyken ne söyledi?

Çankaya’yı istedi. Dedik ki ‘Çankaya, CHP’nin amiral gemisi.’

Bir tarif yaptım. O tarifin kendisi olmadığını anladı. Mamak’ı istedi. “Mamak’ı verin, Etimesgut’u getireyim” deyip Etimesgut kampanyasına da katkı yapabileceğini söyledi. Geçmişte Mansur Başkan’la elektriklenmeleri vardı. “Beni aday gösterin Mansur Başkanla çok uyumlu çalışırım” dedi. Aday olmayınca yaylım ateşe başladı.

BURCU KÖKSAL’IN AÇIKLAMASI GECİKİNCE ZARAR VERDİ

Burcu Köksal, İstanbul’u sabote mi etti?

Kötü niyet ve kastının olduğunu düşünmüyorum. Ancak Afyon dışında sonuçları olabilecek sorunlu bir ifade olduğunu gördüm ve düzelttim. Afyon’da parti otobüsünün arkasındaydım. O an duymadım. Uşak’a giderken öğrendim, aradım. “Burcu” dedim, “Bunu düzeltiyorum.” “Tabii başkanım, kastım o değil zaten” dedi.

– Sizden sonra bir gazeteciyi arayıp…

Aramamış. Gazeteci arkadaş “Burcu Hanım’la konuştum” dedi. Aslında konuşmamış.

Burcu Hanım dedi ki, Afyonlu bir gazeteciyle konuşmuş. Ve Burcu Hanım’la ilerleyen saatlerde mesajlaşmışlar. Burcu Hanım, bir gün sonraki açıklamasında olduğu gibi, durumu anlatmış ama ‘Sürçülisan etmedim’ diye bir ifadem yok’ diyor.

Geçmişte DEM’i tercih etmiş ama bu seçimde CHP’ye oy verecek seçmende kırgınlık yaratması doğal. Açıklamasının gecikmiş olması da iddiayı güçlendiriyor.

– Hangi iddiayı?

“Burcu Hanım laflarının arkasında duracak” iddiası. Sonradan, “Etnik kökeni, partisi, görüşü, ne olursa olsun kapımız açık” demesi doğru ama geciktiği için bize zarar verdi.

– Hasar verdi mi?

O günlerde verdi ama bizlerin kullandığı ifadeler, Ahmet Türk tarafından CHP’nin yaptığı açıklamaların tamir edici olduğunun söylenmesi olumlu etkiledi.

– İmamoğlu’nun yanıtını nasıl yorumladınız?

Burcu Hanım, düzeltmeyi daha erken saatlerde yapabilseydi, o açıklamaya gerek kalmazdı. Ekrem Bey’in Kürt seçmenle ilişkisini tarif açısından kurmuş olduğu bir cümle. Burcu Hanım’ın “Sözlerimin arkasındayım” dediği iddia edildiği için açıklamaya gerek duyuldu.

HATAY’DA TİP’İN ADAYI KAYBETTİRME POTANSİYELİNE SAHİP

– Hatay’da geride görünüyorsunuz.

Hatay’da en iyi alternatif Lütfü Savaş’tı. Hatay’dan iyi haberler geliyor. Başa baş bir yarış içindeyiz. TİP’in adayı seçim kaybettirme potansiyeline sahip.

Hatay’da görev muhalif seçmenlere düşüyor. AKP mi, CHP mi; karar verecekler? AKP’nin kazanıyor olması tarihsel bir mağlubiyet yaşatacak. Muhalif seçmenin CHP’ye destek vermesini söylüyoruz. Bu desteklerinden pişman etmeyeceğiz. Aday belirlerken yapamadığımız iş birliğini yönetirken yapacağız.

– Kılıçdaroğlu ile görüşebildiniz mi?

Kampanya başladığından beri görüşmedik. Partinin geleneğinde önceki genel başkanların seçim çalışmasında bulunması yok. Bunu Kemal Bey de hatırlattı.

(RÖPORTAJIN TAMAMI)

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x