İzmir Konak’ta ‘Mor Balon’lu eylem

DUVAR- Konak Belediyesi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla ‘Kadın Dayanışma Zinciri ve Yürüyüşü’ gerçekleştirdi. Etkinlikte konuşan Konak Belediye Başkan Adayı Nilüfer Çınarlı Mutlu, “Kadınlar her yerde olacak. Sokakta, işte, evde, alanda, İzmir’in kadınları güçlüdür. İzmir’in kadınları bu gücünü göstermeye devam edecek” dedi.

ANKA’nın haberine göre, Konak Belediyesi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde ‘Kadın Dayanışma Zinciri ve Yürüyüşü’ düzenledi. Etkinliğe, İzmir Kadın Kuruluşları Birliği, Ege Kadın Buluşması ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti eşlik etti.

Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde başlayan etkinlikte konuşan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, şunları söyledi:

“Bugün burada olduğu gibi dünyanın farklı noktalarında da kadınlar hakları olan eşitlik ve adalet için haykırıyor. Bu uğurda hayatını vermiş öncü kadınları öncelikle saygıyla anıyor ben de özgürlük ve hak mücadelesi verirken hayatını kaybetmiş tüm kadınları sizlerin huzurunda bir kez daha saygıyla anıyorum. Kadınlar tarih boyunca pek çok zorluğa ve engele rağmen her alanda önemli işler başarmıştır. Tarih boyunca tüm toplumsal mücadelelerin en ön saflarında hep kadınlar yer aldı. Kazanılan pek çok hakta ve kazanımda o cesur kadınların çok büyük payı vardır.

‘HER YAPTIĞIMIZ İŞTE KADINLARIN GÜCÜNÜ VE DESTEĞİNİ ALDIK’

İstanbul Sözleşmesi’nden çekilen, çekilenler, kadın yönelik şiddete ve kadın cinayetlerine karşı maalesef seyirci kalmaya devam ediyorlar. Geçen yıl 403 kadın bu yıl ise henüz yeni yıldan bu yana yetmiş gün geçmesine rağmen 72 kadın cinayete kurban gitti. Oysa ki şiddet asla kader değildir. Konak Belediyesi olarak da her zaman kadınların sosyal yaşamda ön planda olduğu, kadın istihdamını arttıracak projelere öncelik verdik.”

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur ve Konak Belediye Başkan Adayı Nilüfer Çınarlı Mutlu’nun konuşmalarının ardından, Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde başlayan yürüyüş, ÖSYM Sınav Koordinatörlüğü’nde kadınların ellerindeki balonları uçurması ile son buldu.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x