Konyaspor-Fenerbahçe maçında tartışma yaratan iki pozisyon! Ahmet Oğuz’un Ferdi’ye hareketi kırmızı kart mı? İptal edilen gol

Süper Lig’in 35. haftasında Fenerbahçe, deplasmanda karşılaştığı Konyaspor ile 0-0 berabere kaldı. Sarı-lacivertliler’in zirve yarışında ağır bir darbe aldığı maçtaki bazı pozisyonlar tartışmalara neden oldu. Hakem Bahattin Şimşek ve ekibinin görev aldığı mücadelede ilk yarıda kırmızı kart beklenen an saha içerisinde itirazlara neden oldu.

İŞTE KARŞILAŞMANIN TARTIŞMALI POZİSYONLARI
Yayıncı kuruluş beIN SPORTS’un Trio ekibi, Konyaspor – Fenerbahçe maçındaki hakem kararlarını değerlendirdi. İşte Deniz Çoban, Bülent Yıldırım ve Bahattin Duran’ın yorumlarıyla masaya yatırılan Konyaspor – Fenerbahçe maçının tartışmalı pozisyonları…

32. DAKİKADA AHMET OĞUZ’A GÖSTERİLEN KARTIN RENGİ DOĞRU MU?

Bülent Yıldırım: Biraz önce Tadic, arkadan itilmişti. Etkili bir zamanlamayla ve topla oynama şansı kısıtlanmıştı. Burada da aynısını Ferdi, bu defa önden Ahmet Oğuz’a yaptı. Bakın, çok basit bir faulü vermediğiniz zaman ardından kaotik durumlar yaşanır. Bizim oyuncularımız kontrolsüz ve çok duygusal. Hiçbir anlamı yokken bu faulü vermediğiniz zaman… Yine Süleyman Özay ile dördüncü hakemin olduğu bölgede… Bu faulün kaçması da çok anlamsız.

‘SARI KARTIN YETERLİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM’
Ardından Ahmet Oğuz, reaksiyon gösterip rakibine bir diz çıkardı. Top için mücadele ederken yapılan bir ihlal değil. Tamam. Top için mücadele etmezken de yapılacak ihlallerde olayın şiddeti sorgulanır. Gaddarlığı sorgulanır. İhlalin nereyle nereye yapıldığı, hangi riskte, oyuncu sağlığı için bir riske sebep oldu mu olmadı mı, müdahalenin şekline bakılır. Burada çıkardığı diz biraz daha kuvvetli olsa, gidip Ferdi’nin beline ya da kaba etine bunu çıkarsa tartışmasız bir kırmızı kart diyeceğim.Ahmet Oğuz’un belki şansı belki Ferdi’nin sıçraması ile burada gaddarlık görünmediği için ve yapılan hamle zayıf olduğu için sarı kartın yeterli olduğunu düşünüyorum.

‘BURADAN KIRMIZI KART ÇIKMAZ’
Deniz Çoban: Hocam, futbol oyun kurallarındaki madde çok açık; ‘Temas olup olmamasına bakılmaksızın top için mücadele etmezken bir oyuncunun rakibe ya da takım arkadaşına veya herhangi bir başka kişiye herhangi güç veya gaddarlık kullanması veya kullanmaya teşebbüs etmesi…’ yazıyor. Şimdi burada aşırı güç ve gaddarlık var mı? Aşırı güç ve gaddarlığı nasıl tarif ediyoruz; bu yaptığı rakibin sağlığını tehlikeye düşürüyor mu? Onu tespit etmek için de nereyle nereye yapılmış? Üst baldırla kaba etine, diziyle de topuğuna…

Bu, bir yaralayıcı hamle olarak kabul edilebilir mi? Edilemez. Bakın, bundan 10 yıl önce falan bu hamlenin karşılığı kırmızı karttı çünkü, ‘Top yok, bu hareketi rakibe yapamazsın’ deniliyordu fakat bu talimat da değişti sonra bu kurala da girdi. Burada gaddarlık ve acımasızlık var mı? Gaddarlık ve acımasızlığı bulmak için de nereyle nereye yapılıyor ilk soracağımız sorudur. Buradan gaddarlık ve acımasızlık çıkmaz. Buradan bana göre kırmızı kart çıkmaz. Ama hocamın eleştirdiği her şeye katılıyorum. Yardımcı hakem, buradayken bu faulü kaçırmaması lazım.

Bahattin Duran: Burada faul çalınsa zaten bunlar olmayacaktı.

Bülent Yıldırım: Video hakem de zaten aksini görse… Acımasızlığı ve gaddarlığı görse burada ekrana çağırır. Daniel Schlager de bizimle aynı düşündüğü için haklı olarak buna müdahil olmadı.

Bahattin Duran: Evet evet, burada VAR müdahalesi olmaması çok doğru. Yani amacı belki farklı Ahmet Oğuz’un ama bu hareket benim için de sarı kart. Kırmızı kart verseydi burada hakem yanılabilirdi. Bence buna kırmızı da verse VAR müdahale etmezdi. Ahmet Oğuz, çok riskli bir hareket yaptı ama benim için de karşılığı sarı kart.

90+1. DAKİKADA KONYASPOR’UN VAR KARARIYLA İPTAL EDİLEN GOLÜ

Deniz Çoban: Burada çok açık ofsayt. Bir, yardımcı hakemin bu kadar açık bir ofsaytı kaçırmasını eleştiririm. İki; video yardımcı hakemden burada ofsayt çizgisinin gelmesi ve bu ofsaytın tespiti, 3 dakika 15 saniye sürdü. Hocam, bizim burada bir Türk video yardımcı hakemimiz olsaydı kendilerine verilen talimat doğrultusunda şu görüntüyü gördüğü anda şunu yapardı; orada bir çizgi var zaten ceza sahası ön çizgisi, biri ceza sahası ön çizgisine basıyor ofsaytı bozacak olan ve diğeri de 1 metre içeride ki siz oyunu başlatın, çizgi arkadan gelsin deyip başlatırdı 3 buçuk dakikamız boşa gitmezdi.

Bülent Yıldırım: Çok güzel izah etti. Zaman kaybına sebep olacak ve o zaman kaybını gerektirecek nitelikte zorluğu olmayan çok net, açık ve bariz bir ofsayttı. Süre kaybedilmiş oldu.

Bahattin Duran: Evet, neden bu kadar beklediğimizi ben anlamadım. Maçta da anlamadım sonrasında da anlamadım. Yardımcı hakemin bunu sahada kesinlikle tespit etmesi gerekiyordu. Bu, kolay bir pozisyon. Ceza sahası ön çizgisinde sondan ikinci savunma oyuncusuyla olduğunuz zaman açık ve net bir ofsaytı tespit edersiniz. Top ağlara gittikten sonra bayrak kaldırırsınız.

 

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x